Objednej si grafiku - zde


Jízda na koni

Jezdectví

16. srpna 2014 v 14:07 | Hanif
Spousta lidí, kteří koním vůbec nerozumí si myslí, že jezdectví není vůbec náročné. Když se vás někdo zeptá, co děláte za sport a vy mu odpovíte jezdectví, tak se na vás divně podívá a nebo vám řekne že jezdectví není sport, že si jenom vozíme zadky a kůň dělá všechno co chceme.Když jsem řekla jedné mé "kamarádce", že ježdění všechny koně nebaví a že je to pro ně práce, podívala se na mě jak na největšího vola pod sluncem. Když jsem jí začala vysvětlovat co všechno se musí na koni udělat aby dělal to, co chcete, řekla, že to vůbec nevěděla a že by ji nic takového nikdy nenapadlo.
Prostě někteří lidé už jsou takoví. Když jim řeknete aby si sedli na koně, tak vám řeknou že se bojí a když už si na něj teda sednou, tak se s nima ani nerozejde.

Bandáže

12. srpna 2014 v 13:47 | Hanif
Pro ochranu a oporu končetin koně při práci můžeme použít bandáže. Používáme-li bandáže, je důležité, abychom je správným způsobem nasadili. Špatné bandážování nepřináší ten správný efekt a může být pro koně naopak škodlivé. Příliš utažené bandáže ztěžují krevní oběh, příliš volné bandáže mohou během jízdy padat a způsobit nehodu, například by se mohly odmotat a kůň by si je přišlápnul a mohl by spadnout. Existují také podložky pod bandáže, které slouží k tomu, aby působily na nohu rovnoměrným tlakem.

Podsedlovka

14. července 2014 v 20:16 | Hanif
Podsedlová deka slouží k tomu, aby koně netlačilo nebo neodíralo sedlo. Má spoustu barev a tvarů a dá se sehnat v úplně každých jezdeckých potřebách. Někde si dokonce můžete dečku i sami navrhnout a oni vám ji na zakázku udělají. Dále také slouží k tomu, aby sedlo nijak nejezdilo koni na hřbetě a aby co nejlépe pasovalo.

Přiježďování

22. června 2014 v 19:49 | Hanif
Správné přiježďování koně je velmi důležité. Když na koně nasedneme, musíme ho nejprve rozehřát. Pokud bychom sedli na koně a začali hned klusat nebo cválat, mohl by si natáhnout šlachu. Takže když sedneme na koně, měli bychom si s ním jezdit alespoň 7 minut v kroku.

Popis sedla

12. května 2014 v 20:22 | Hanif

Popis uzdečky

24. dubna 2014 v 20:07 | Hanif

Čabraka

23. února 2014 v 14:52 | Hanif
Čabraka nebo taky ouška chrání koně před dotěrným hmyzem. Pokud některým koním vadí mouchy, které jim létají při ježdění okolo uší, nedokážou se soustředit na práci. Jestli má kůň čabraku hmyz mu nemůže vlést do uší a kůň je tak klidnější. Čabraka také slouží jako ozdobná pokrývka a barevné sjednocení s podsedlovou dekou vypadá dokonale.

Lonžování

19. února 2014 v 11:36 | Hanif
Lonžování je vícvik při kterém je kůň veden na kruhu pomicí dlouhé opratě (lonže). Výhodou lonžování je, že si kůň takto zvyká reagovat na pomůcky a hlasové povely. Na lonži koně také poprvé seznamujeme se sedlem. Při lonžování se kůň posilní svaly na zádech a krku.

Na vyjížďce

14. prosince 2013 v 19:31 | Hanif
Vyjížďka na koni je velmi příjemná jak pro koně, tak pro jezdce. Ježdění ve volné přírodě se podstatně líší od ježdění na jízdárně. Většina koní se v terénů chová poněkud jinak než na jízdárně. Často jsou temperamentnější a více se lekají nezvyklých situací.Jezdec začátečník proto nesmí jet na vyjížďku nikdy sám. Teprve má-li jezdec svého koně plně pod kontrolou, smí jet do terénu sám.

Klus

12. září 2013 v 17:26 | Hanif
Klus dělíme na několik druhů, a to na lehký a pracovní.
 
 

Reklama